sobota, 18 grudnia 2010

Akcja „Podaruj Ziemi prezent pod choinkę”
Studenci UWM będą zbierać elektrośmieci
ico
Studenci trzeciego roku biologii Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, a także studenci innych roczników i kierunków, współpracując z Olsztyńskim Zakładem Komunalnym, w najbliższy weekend przeprowadzą zbiórkę zużytego sprzętu RTV i AGD z Olsztyna i okolic. -Akcja będzie naszym prezentem dla Ziemi i przyrody. Chcemy przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska, a także pomóc naszemu miastu zbliżyć się do unijnych wymogów, które obligują do zbierania rocznie ponad 4 kg elektrośmieci na mieszkańca - mówią organizatorzy akcji. 

W sobotę (18.12), w godz. 9:00 - 14:00 studenci zorganizują zbiórkę elektrośmieci w następujących miejscach:

⇒ ulica Kościuszki 46/48, koło siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych,
⇒ ulica Sikiryckiego 9 (Pieczewo), koło spółdzielni.
R E K L A M A
Studenci zabiegają o przygotowanie jeszcze jednego punktu odbioru elektrośmieci na Jarotach. Zorganizowali również możliwość telefonicznego zgłoszenia elektrośmieci, które pracownicy OZK odbiorą osobiście. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy sprzęcie o większych wymiarach. W sprawach odbioru elektrośmieci można będzie dzwonić w czasie trwania studenckiej akcji pod numer telefonu OZK: (89) 533 84 20. Dla 40. pierwszych osób, które dostarczą zużyty sprzęt do obsługiwanych przez studentów punktów leśnicy przygotowali bezpłatne choinki.

******

Wraz z postępem technologicznym coraz częściej decydujemy się na wymianę sprzętu RTV i AGD na nowocześniejszy i bardziej energooszczędny. Wtedy zastanawiamy się, co zrobić ze starymi urządzeniami. Najczęściej wynosimy je do piwnicy lub co gorsze, pozbywamy się go na osiedlowym śmietniku, za co grozi kara grzywny od 500 do 5 tysięcy złotych. Częśto można spotkać elektrośmieci wyrzucone do lasu, czy rowu. Jest to całkowicie sprzeczne z ekologiczną troską o naturalne środowisko. Ponadto np. kineskopowe telewizory trafiają na dzikie wysypiska, a lodówki zamiast do specjalistycznego zakładu, lądują w skupie złomu. W ten sposób nieuczciwe firmy zarabiają na elektrośmieciach.

Trwają prace nad rozporządzeniem o minimalnych rocznych poziomach zbierania zużytego sprzętu elektrycznego. Pułap ma być podniesiony z 24% do 39%. Chodzi o to, aby zbliżyć się do unijnych wymogów, które obligują do zbierania rocznie ponad 4 kg elektrośmieci na mieszkańca.

Należy także wyjaśnić, czym dokładnie są elektośmieci i dlaczego tak ważny jest ich recykling. Elektośmieci to między innymi: suszarki, telewizory, komputery, monitory, pralki, lodówki, zmywarki, mikrofalówki, prostownice, klawiatury, myszki, przedłużacze, ładowarki, telefony, świetlówki , żarówki… Innymi słowy, jest to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Dlaczego ELEKTROŚMIECI szkodzą?


Przede wszystkim dlatego, że do produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych używa się wielu substancji i związków chemicznych, dzięki którym mogą one działać, ale z chwilą, gdy sprzęt się zużywa, stają się groźne dla naszego otoczenia. Są to między innymi:

• rtęć – zawarta w niektórych świetlówkach; jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchu, żucia i połykania,

• związki bromu – stosowane w komputerach; po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne,

• kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze,

 PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt; powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.

 R-12 – czyli freon; w klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą; jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej; od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.

• azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne; jest przyczyną wielu chorób, np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka.

Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami, w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesowi utylizacji.

W Olsztynie jest kilka punktów, gdzie elektrośmieci można dostarczać przez cały rok, od poniedziałku do piątku:
• OZK Olsztyn, ul. Lubelska 43 D,
• BitServis, ul . Partyzantów 82,
• EcoPartner, ul. Niepodległości 53/55,
• Warmińsko – Mazurska Spółdzielnia Inwalidów w Olsztynie, Gutkowo 79.

W poniedziałek wyniki akcji zobaczymy cośmy od was dostali :) Na Pewno was szybciutko poinformujemy ( artykuł ze strony Olsztyn24.com serdecznie dziękujemy za wsparcie ze strony mediów)
Paweł Lisiewski i Magdalena Bucholc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz